Playlist

Nike

Dream With Us
  • Play Video
Read MoreRead Less
CreditsCredits
Agency
Agency: Wieden + Kennedy Portland
Executive Creative Directors: Jason Bagley, Eric Baldwin
Creative Directors: Alberto Ponte, Ryan O'Rourke
Copywriter: Dylan Lee
Art Director: Sara Phillips
Head Of Production: Matt Hunnicutt
Executive Producer: Jake Grand
Agency Producer: Mauricio Granado
Associate Producer: Candice Harbour
Art Production EP: Kyrstle Mortimore 
Art Production Producer: Andrea Bakacs
Project Management: John Radaza + Lisa Calgaro 
Executive Design Producer: Alicia Kuna
Design Producers: Michael Rosenau, Edgar Morales
Designers: Joan Comellas, Shayne Kybartas, Rob Mumford
Retoucher: Frazer Goodbody, Kyle Pero, Amy Ellars
Strategic Planning: Nathan Goldberg, Andy Lindblade
Media/Comms Planning: Vivian Zhang
Account Team: Luiza Carvalho, Tim Carpenter, William Frazier, Anthony Williams
Business Affairs: Karen Crossley
Broadcast Traffic: Maggie Harasyn, Sabrina Reddy
Copyediting: James Yu

Production Company
Production Company: Somesuch
Director: Aoife McArdle
Head of Production: Kerry Haynie
Executive Producer: Nicky Barnes
Line Producer: Saul Germaine
Director of Photography: Adam Arkapaw
Production Design/Art Director: Ralph Ballentine 
Art Director: Eric Seppi
Production Designer: Ryan Warren Smith 
Casting: John Peros Casting , The I Group (Detroit), Sonnenberg Casting 
Sports casting: Miker Fischer 
Editorial
Editorial: Spot Welders
Editor: Robert Duffy
Assistant Editor: Anil Baral, JC Nunez
Post Producer: Christie Price
Managing Director/ EP: Carolina Padilla
Managing Partner: David Glean
VFX Production
VFX Production: The Mill
Executive Producer: Anastasia Von Rahl
Senior Producer: Jacklyn Ramirez
Production Coordinators: Fyn Foo, Noan John

VFX Creative
VFX Creative: The Mill
Creative Director / Shoot Supervisor: John Shirley
2D Lead: Gareth Parr
3D Lead: Dan Warom
2D Artists: Lenz Kol, Kai Chun Tsai, Greg VanZyl, Roman Yavorsky, Yukiko Ishiwata, Brett Lopinsky, Dylan Streiff, Abigail Riegel, AVV Suresh, Chakravarthi V, HonestRaj Raja, Jhoshidh T, Kothapalli Veeraswamy, Laique Quraishi, Mahesh Ravila, Neeraj Rajput, Nehal Desai, Rajeshkumar K, Sandeep Kumar Singh, Venuprasath D
3D Artists: Lalida Karnjanasirirat, Luis Sanchez, Malcom Moseley, Michael Lori, Danny Garcia, Elizabeth Hammer, Freddy Parra, Jacob Bergman, Dhanesh Sudhakaran, Kalidas Patil, Kiran Prabhu, Ramki T
Matte Painting: Gillian George

Colour
Colour: The Mill
Colourist: Matthew Osborne
Executive Producer, Colour: Linda Jackson
Senior Colour Producer: Liza Kerlin
Production Coordinator, Colour: Jessica Amburgey
Colour Assist: Nate Seymour, Gemma Parr, Logan Highlen
PressPress